Desa Biżuteria

Słynne motywy w biżuterii - wąż

Wąż od starożytności funkcjonuje w wielu kulturach jako symbol o różnorakim znaczeniu. Identyfikuje się go z  wiecznością, władzą i odrodzeniem. Stał się popularnym wzorem zdobiącym bransolety, pierścionki, podobnie jak inne rodzaje biżuterii. Najdroższe egzemplarze wykonywano w złocie za pomocą różnorodnych technik złotniczych i wysadzano drogocennymi klejnotami. snake ring with enamelEmaliowany Pierścionek-Wąż z Diamentami

 

Biżuterię ze słynnym wężowym motywem wytwarzano masowo przez cały XIX wiek, ale jakość jej wykonania była ogromnie zróżnicowana. Warto zawsze zwrócić uwagę na kruszec, z którego obiekt został wykonany, kamienie jakimi był wypełniony, a także czy zdobiony był dodatkowo techniką jubilerską wymagającą precyzji i dbałości o detale np. filigranem czy emalią.

Współcześnie większość mężczyzn decyduje się na "klasyczny" pierścionek zaręczynowy z centralnie osadzonym diamentem. Czy taki typ był zawsze najbardziej klasyczny? Wybór pierścionka zaręczynowego jest nie lada wyzwaniem. To z pewnością jedna z ważniejszych i bardziej stresujących decyzji. Panowie z oczywistych snake ring with emeraldwzględów przykładają wagę do jakości kamieni szlachetnych czy kruszcu, ale istotny stał się dla nich również wzór. Modę na pierścionek w kształcie węża zainicjował książę Albert w 1839 roku obdarowując takim królową Wiktorię. Klejnotem wieńczącym głowę gada był szmaragd, niegdyś najdroższy i pożądany przez władców kamień. Nowy wzór pierścionka zaręczynowego stał się niezwykle modny i chętnie kopiowano go nie tylko w Anglii, ale i całej Europie.

 

Wąż miał symbolizować wieczną miłość partnerów. Nie dziwi zatem, że małżeństwo królowej Wiktorii i księcia Alberta było tak bardzo udane. Para nie widziała poza sobą świata. Na dworach królewskich prawie nie doświadczało się małżeństw zrodzonych z prawdziwych uczuć, a jedynie z rozsądku. Albert stał się ogromnym wsparciem dla królowej zarówno w życiu codziennym jak i politycznym. Doczekali się licznego potomstwa. Łącząca ich więź i silne uczucia spowodowały, że po śmierci Alberta, królowa Wiktoria pozostała w żałobie już do końca życia.

Motyw węża funkcjonuje do dziś, sięgają po niego najbardziej prestiżowe domy jubilerskie na świecie. Marka Bulgari wprowadziła go do swoich wyrobów (głównie zegarków) już w latach 40-tych XX wieku. Zarówno w mitologii greckiej jak i rzymskiej przypisywano tym gadom wiele pozytywnych cech m.in.: mądrość, witalność, odrodzenie, siłę i ochronę. Symbolika ta na stałe wpisała się w stylistykę biżuterii Bulgari Serpenti i przyniosła jej ogromną sławę. Nawet tak wymagająca aktorka jak Elizabeth Taylor uległa czarowi „wężowej” biżuterii Bulgari, którą dumnie prezentowała na planie filmu Cleopatra w 1963 roku.


Firma zaprojektowała i wydała też wiele zegarków z motywem węża, nierzadko zdobionych emalią i kamieniami szlachetnymi. Jeden z nich w 2014 roku, gdy firma obchodziła 130-lecie istnienia, został sprzedany na aukcji w londyńskim domu aukcyjnym. Osiągnął kwotę 1,107,038 $, tym samym pobił światowy rekord - trzykrotnie przewyższając swoją szacunkową wartość.


Jest to jedyny taki wzór w historii marki, który choć modyfikowany funkcjonował nieprzerwanie przez 30 lat. Marka wraz z rosnącym zainteresowaniem biżuterią z motywem węża, zaproponowała swoim klientom wersję bardziej casualową. Prezentowana przez nas bransoleta (dostępna w sprzedaży na najbliższej aukcji biżuterii Biżuteria Kolekcjonerska 27 lutego 2018 roku) jest najlepszym przykładem właśnie takich wyrobów w stylu Tubogas. Spiralna obręcz utrzymana jest zupełnie bez pomocy lutowania, technologia ta stała się wizytówką marki i świadczy o wysokiej innowacyjności projektu, a miękka elastyczna linia nadaje jej elegancji i wdzięku.

Niewątpliwie biżuteria z kolekcji Serpenti skierowana jest do współczesnego odbiorcy, stanowi również pomost między dziedzictwem marki Bulgari, a nowoczesnym designem. Poza marką Bulgari po motyw węża w swoich wyrobach sięgali również: Boucheron, Fabergé, Cartier, Van Cleef & Arpels, Chopard i wielu innych. Biżuteria w tej formie stała się częścią zbiorów wielu rodzin królewskich m.in. Habsburgów, Romanowów, Windsorów, ale współtworzyła też kolekcje takich sław jak Elizabeth Taylor, Grace Kelly, czy Mata Hari.

Dołącz do świata Desa Biżuteria!

Podaj swój e-mail, aby zapisać się na newsletter.

Sklep internetowy Shoper.pl