Desa Biżuteria

Słynne motywy w biżuterii - wąż

Wąż od starożytności funkcjonuje w wielu kulturach jako symbol o różnorakim znaczeniu. Identyfikuje się go z  wiecznością, władzą i odrodzeniem. Stał się popularnym wzorem zdobiącym bransolety, pierścionki, podobnie jak inne rodzaje biżuterii. Najdroższe egzemplarze wykonywano w złocie za pomocą różnorodnych technik złotniczych i wysadzano drogocennymi klejnotami. snake ring with enamelEmaliowany Pierścionek-Wąż z Diamentami

 

Biżuterię ze słynnym wężowym motywem wytwarzano masowo przez cały XIX wiek, ale jakość jej wykonania była ogromnie zróżnicowana. Warto zawsze zwrócić uwagę na kruszec, z którego obiekt został wykonany, kamienie jakimi był wypełniony, a także czy zdobiony był dodatkowo techniką jubilerską wymagającą precyzji i dbałości o detale np. filigranem czy emalią.

Współcześnie większość mężczyzn decyduje się na "klasyczny" pierścionek zaręczynowy z centralnie osadzonym diamentem. Czy taki typ był zawsze najbardziej klasyczny? Wybór pierścionka zaręczynowego jest nie lada wyzwaniem. To z pewnością jedna z ważniejszych i bardziej stresujących decyzji. Panowie z oczywistych snake ring with emeraldwzględów przykładają wagę do jakości kamieni szlachetnych czy kruszcu, ale istotny stał się dla nich również wzór. Modę na pierścionek w kształcie węża zainicjował książę Albert w 1839 roku obdarowując takim królową Wiktorię. Klejnotem wieńczącym głowę gada był szmaragd, niegdyś najdroższy i pożądany przez władców kamień. Nowy wzór pierścionka zaręczynowego stał się niezwykle modny i chętnie kopiowano go nie tylko w Anglii, ale i całej Europie.

 

Wąż miał symbolizować wieczną miłość partnerów. Nie dziwi zatem, że małżeństwo królowej Wiktorii i księcia Alberta było tak bardzo udane. Para nie widziała poza sobą świata. Na dworach królewskich prawie nie doświadczało się małżeństw zrodzonych z prawdziwych uczuć, a jedynie z rozsądku. Albert stał się ogromnym wsparciem dla królowej zarówno w życiu codziennym jak i politycznym. Doczekali się licznego potomstwa. Łącząca ich więź i silne uczucia spowodowały, że po śmierci Alberta, królowa Wiktoria pozostała w żałobie już do końca życia.

Motyw węża funkcjonuje do dziś, sięgają po niego najbardziej prestiżowe domy jubilerskie na świecie. Marka Bulgari wprowadziła go do swoich wyrobów (głównie zegarków) już w latach 40-tych XX wieku. Zarówno w mitologii greckiej jak i rzymskiej przypisywano tym gadom wiele pozytywnych cech m.in.: mądrość, witalność, odrodzenie, siłę i ochronę. Symbolika ta na stałe wpisała się w stylistykę biżuterii Bulgari Serpenti i przyniosła jej ogromną sławę. Nawet tak wymagająca aktorka jak Elizabeth Taylor uległa czarowi „wężowej” biżuterii Bulgari, którą dumnie prezentowała na planie filmu Cleopatra w 1963 roku.


Firma zaprojektowała i wydała też wiele zegarków z motywem węża, nierzadko zdobionych emalią i kamieniami szlachetnymi. Jeden z nich w 2014 roku, gdy firma obchodziła 130-lecie istnienia, został sprzedany na aukcji w londyńskim domu aukcyjnym. Osiągnął kwotę 1,107,038 $, tym samym pobił światowy rekord - trzykrotnie przewyższając swoją szacunkową wartość.


Jest to jedyny taki wzór w historii marki, który choć modyfikowany funkcjonował nieprzerwanie przez 30 lat. Marka wraz z rosnącym zainteresowaniem biżuterią z motywem węża, zaproponowała swoim klientom wersję bardziej casualową. Prezentowana przez nas bransoleta (dostępna w sprzedaży na najbliższej aukcji biżuterii Biżuteria Kolekcjonerska 27 lutego 2018 roku) jest najlepszym przykładem właśnie takich wyrobów w stylu Tubogas. Spiralna obręcz utrzymana jest zupełnie bez pomocy lutowania, technologia ta stała się wizytówką marki i świadczy o wysokiej innowacyjności projektu, a miękka elastyczna linia nadaje jej elegancji i wdzięku.

Niewątpliwie biżuteria z kolekcji Serpenti skierowana jest do współczesnego odbiorcy, stanowi również pomost między dziedzictwem marki Bulgari, a nowoczesnym designem. Poza marką Bulgari po motyw węża w swoich wyrobach sięgali również: Boucheron, Fabergé, Cartier, Van Cleef & Arpels, Chopard i wielu innych. Biżuteria w tej formie stała się częścią zbiorów wielu rodzin królewskich m.in. Habsburgów, Romanowów, Windsorów, ale współtworzyła też kolekcje takich sław jak Elizabeth Taylor, Grace Kelly, czy Mata Hari.

Sklep internetowy Shoper.pl