Słynne motywy w biżuterii - wąż

Wybór pierścionka zaręczynowego okazuje się być nie lada wyzwaniem. Jest to z pewnością jedna z ważniejszych i bardziej stresujących decyzji. Panowie z oczywistych względów przykładają wagę do jakości kamieni szlachetnych czy kruszcu, ale istotny stał się dla nich również wzór i epoka z jakiej dany pierścionek pochodzi.

Jeśli pierścionek zaręczynowy to czy tylko "klasyczny" z centralnie osadzonym diamentem? Na jakie wzory warto zdecydować się w przypadku tego wyjątkowego klejnotu i jakie niosą ze sobą znaczenie?
Zapraszamy do lektury na temat symboliki węża i słynnego pierścionka zaręczynowego królowej Wiktorii.

snake ring with enamelWąż od starożytności funkcjonuje w wielu kulturach jako symbol o różnorakim znaczeniu. Identyfikuje się go z  wiecznością, władzą i odrodzeniem. Stał się popularnym wzorem zdobiącym bransolety, pierścionki, podobnie jak inne rodzaje biżuterii. Najdroższe egzemplarze wykonywano w złocie za pomocą różnorodnych technik złotniczych i wysadzano drogocennymi klejnotami.

Książę Albert w 1839 roku podarował królowej Wiktorii pierścionek w kształcie węża. Klejnotem wieńczącym głowę gada był szmaragd, niegdyś najdroższy i pożądany przez władców kamień. Nowy wzór pierścionka zaręczynowego stał się niezwykle modny i chętnie kopiowano go nie tylko w Anglii, ale i całej Europie.

snake ring with emerald

Wąż miał symbolizować wieczną miłość partnerów. Nie dziwi zatem, że małżeństwo królowej Wiktorii i księcia Alberta było tak bardzo udane. Para nie widziała poza sobą świata. Na dworach królewskich prawie nie doświadczało się małżeństw zrodzonych z prawdziwych uczuć, a jedynie z rozsądku. Albert stał się ogromnym wsparciem dla królowej zarówno w życiu codziennym jak i politycznym. Doczekali się licznego potomstwa. Łącząca ich więź i silne uczucia spowodowały, że po śmierci Alberta, królowa Wiktoria pozostała w żałobie już do końca życia.

 

Biżuterię ze słynnym wężowym motywem wytwarzano masowo przez cały XIX wiek, ale jakość jej wykonania była ogromnie zróżnicowana. Warto zawsze zwrócić uwagę na kruszec, z którego obiekt został wykonany, kamienie jakimi był wypełniony, a także czy zdobiony był dodatkowo techniką jubilerską wymagającą precyzji i dbałości o detale np. filigranem czy emalią.

Motyw węża funkcjonuje do dziś, sięgają po niego najbardziej prestiżowe marki jubilerskie na świecie m.in. Boucheron, Fabergé, Bulgari, Cartier, Van Cleef & Arpels, Chopard i wielu innych. Biżuteria w tej formie stała się częścią zbiorów wielu rodzin królewskich m.in. Habsburgów, Romanowów, Windsorów, ale współtworzyła też kolekcje takich sław jak Elizabeth Taylor, Grace Kelly, Mata Hari, Jessica Biel, Dita Von Teese, czy Sharon Stone.

Sklep internetowy Shoper Premium